Mimari Proje
Sancaktepe İSKİ Binası

SANCAKTEPE İSKİ BİNASI

İnşaat Alanı: 5.000 m²
İşlev: Ofis
İş Veren: İski Genel Müdürlüğü, Altuncu Mimarlık
Proje Durumu: Konsept proje

Yapının; müşteri ve iski personeli olmak üzere iki ayrı kullanıcısı mevcuttur. Hedefimiz yapıyı bu kullanıcıların ihtiyaçlarını gözardı etmeden, ikisine de aynı oranda önem vererek tasarlamaktır. Bu tasarımlar da müşterinin birincil ilişkisi olan bölümler ulaşımın ve algının kolay olması için  giriş alanlarına yakın yerlere konumlandırılmıştır; müşteri ile ilişki seviyesine göre mekanlar  düzenlenmiştir.

Tasarıma yön veren diğer veriler de manzara yönü, ana yoldan ulaşım; servis alanlarına giriş çıkış olanağı gibi arsa verileridir.
Yemekhane  ve kafe gibi dinlenme alanları yapının manzaraya hakim olan  cephesine denk gelecek şekilde konumlandırılmıştır.
Servis alanları ise arka cepheye yerleştirilmiş ve müşteri ile olan ilişkisi hem görsel hem de ulaşımsal olarak minumumda tutulmaya çalışılmıştır.

Çalışma alanlarının boyutları nouifert, ibb imar yönetmeliği, yangın yönetmeliği gibi standartlar göz önüne alınarak hesaplanmıştır.  Hesap tablosu ihtiyaç programında da belirtildiği gibi katagorilendirilmiştir.

Yapının konumlanması, kullanıcısı, sağladığı yerleşim olanakları önemlidir.

H Bina yerleşimleri
Ana giriş cephesi ana yoldan algılanacak şekilde konumlandırılmıştır.
Olabildiğince yeşil alan bırakılmaya çalışılmıştır.

Formu
İki kütlenin arasında bu iki kütlelerin daha fazla ışık ve doğal hava almasını sağlayan, yapıyı ferahlatan, cam bir galeri yerleştirilmiştir.
Yapı; sirkülasyon, yapım ekonomisi ve max. Efektif alan kullanımı için dikdörtgen olarak tasarlanmıştır.

Malzemeye ilişkin
Etkin enerji kullanımına faydası olması açısından cephede; cam ve metal tercih edilmiştir.
Bina kabuğunu oluşturan malzemelerin ve konstrüksiyonun seçiminde teknolojik gelişmelere bağlı olarak binayı dış hava şartlarından koruyan, iklim koşullarını dengede tutan, uzun ömürlü ve dönüşümlü malzeme kullanımı amaçlanmıştır.

GaleriSilüet Mimarlık Tüm Projeler