Mimari Proje
Samsun 1919 Panoroma Müzesi

SAMSUN 1919 PANOROMA MÜZESİ

İnşaat Alanı: 6.000 m²
İşlev: Müze-Dijital Gösterim Merkezi
İş Veren: PROGEM PROJE
Dış Mekan Projesi: Emre Arolat Mimarlık
Proje Durumu: İnşaatı Tamamlanmış

Panoroma Müzesi aslında  bir yeniden işlevlendirme projesidir. Samsun’un en önemli meydanlarından birinde yer alan eski Yaşar Doğu Spor Salonu; Dijital Gösterim Merkezi  ve Panoroma Müzesi olarak yeniden işlevlendirilmiştir. Eski salonun giriş bölümü meydan tarafına alınmış ve görünür hale getirilmiştir. Dış cephe; alüminyum kompozit paneller ile kaplanarak monoblok bir cephe oluşturulmuştur.
İç mekan üç ana bölümden oluşmaktadır.  İlk bölüm yaklaşık 500 m² büyüklüğünde olan bir dijital gösterim alanıdır; burada 3x6 ve 9x6 m arasında çeşitli büyüklüklerdeki ekranlarda Atatürk’ün Samsun’a çıkışını anlatan dijital bir gösterim yapılmaktadır. İkinci bölüm 300 m² alana sahip olan dioroma bölümüdür. Burası Atatürk’ün Dikmen sırtlarında Seymenler tarafından karşılandığı anın yağlı boya ve heykeller ile anlatıldığı bölümdür. Üçüncü alan ise 170 m² ve geçici sergilerin olduğu alandır.
Panoroma müzesinin cam giriş kütlesi çevresindeki yürüyüş yolları ve seyir teraslarının tasarımı Emre Arolat Mimarlık tarafından yapılmıştır. Çevre strüktürün uygulama projesi ve ana yapının tasarımı Silüet Mimarlık tarafından yapılmıştır.

GaleriSilüet Mimarlık Tüm Projeler